Klimatyzatory są niezwykle popularne w biurach, jednak zakładanie klimatyzacji w domu to wciąż dla wielu osób nowość. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto zastosować to rozwiązanie w salonie, sypialni albo w całym mieszkaniu, nie czekaj. Współczesne urządzenia są bezpieczne, ciche, wydajne, a przede wszystkim zużywają znacznie mniej energii niż te produkowane dekadę czy dwie temu.
Klimatyzator — jak działa?
Klimatyzator split, a taki model sprawdza się najlepiej w domach i biurach, składa się z dwóch głównych części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna jest zazwyczaj zamontowana na ścianie w pomieszczeniu, które ma być chłodzone. Urządzenie pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez filtr powietrza, który usuwa z niego zanieczyszczenia. Ciepłe powietrze przepływa przez wymiennik ciepła, który chłodzi je i oddaje ciepło do czynnika chłodzącego. Ostatecznie schłodzone powietrze jest wdmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.
Jednostkę zewnętrzną montuje się na balkonie lub na ścianie budynku. Składa się z kompresora, skraplacza i wentylatora. Kompresor jest odpowiedzialny za sprężenie czynnika chłodzącego i przetwarzanie go ze stanu gazu do stanu ciekłego. Następnie ciecz przepływa do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia poprzez wiatrak.
Dzięki temu cyklowi chłodzenia ciepłe powietrze z pomieszczenia jest wychłodzone i przepływa z powrotem do wnętrza pomieszczenia, a ciepło jest odprowadzane na zewnątrz budynku.
Klimatyzator typu split jest stosunkowo łatwy w montażu i bardzo prosty w obsłudze (wystarczy pilot albo aplikacja w telefonie), a także zapewnia wydajne chłodzenie pomieszczenia.
Zalety zamontowania klimatyzatora
Doświadczonym monterom wystarczy ok. 4 godzin, aby zamontować urządzenie schładzające mieszkanie. Od razu można zacząć z niego korzystać.
Co przemawia za instalacją klimatyzacji w domu?
- Znacznie wyższy komfort przebywania w pomieszczeniu podczas upałów. Klimatyzacja utrzymuje odpowiednią temperaturę w domu, gwarantuje ochronę przed trudnymi do zniesienia upałami. Z drugiej strony może także dogrzewać mieszkanie, na przykład podczas pierwszych jesiennych chłodów lub zimnych, wiosennych wieczorów.
- Oczyszczanie powietrza — sprawdzone modele od polskiego producenta Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/klimatyzacja/klimatyzatory/), są wyposażone w filtry, które usuwają z powietrza pyły, bakterie, wirusy i alergeny. Dzięki temu w mieszkaniu jakość powietrza poprawia się, co korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców.
- Wartość nieruchomości wzrasta, ponieważ mieszkanie lub dom z klimatyzacją jest bardziej atrakcyjny dla potencjalnych kupców.
Klimatyzacja a oszczędność energii
Klimatyzator działa, kiedy jest podłączony do źródła energii elektrycznej. Czy podnosi rachunki za prąd? Jeśli nie masz własnej elektrowni w postaci paneli fotowoltaicznych, to tak, rachunki będą wyższe. Jednak zwróć uwagę na to, że inżynierowie z firmy Thermoval stworzyli urządzenia bardzo oszczędne, o klasie energetycznej A++ a nawet A+++.
Poza tym klimatyzacja nie musi działać cały czas: możesz ją wyłączyć na czas wyjścia do pracy czy weekendowego wyjazdu, używać tylko w nocy, kiedy trudno jest spać przy wysokich temperaturach. Nowoczesne klimatyzatory są bardziej energooszczędne niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto tryb automatyczny pozwala na oszczędzanie energii poprzez dostosowanie temperatury do warunków zewnętrznych.
Jeśli jednak Twój dom zasilany jest energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, możesz w ogóle nie odczuć kosztów użytkowania klimatyzatora. Będzie on bowiem zużywał energię produkowaną na bieżąco. W przypadku osób, które przystąpiły do programu Mój Prąd 4.0, nie będą traciły na tym, że oddadzą prąd do sieci, by później go odkupić. Zużywanie energii na bieżąco jest korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia.